agac-masa

Yaşam Alanlarında Ahşap Kullanımı

Ahşap malzeme bugün ev Dekorasyon ve tasarımlarında en çok kullanılan malzemelerin başında geliyor. Bu elbette sebepsiz değil. Ahşabın dokusu evlerimize başka hiçbir malzemenin katamadığı bir sıcaklık katarken aynı zamanda da eşsiz bir şıklık yaratır.

Klasikten moderne her tarza uyumlu ahşap mobilyaların stil olarak zengin çeşitleri de elbette iç mekânların dekorasyonlarında ahşap kullanımını daha da yaygınlaştıran nedenlerden biri. Yani kısaca hem doğal, hem samimi ve sıcak, hem göz alıcı bir güzelliğe sahip olan yaşam alanları yaratmanın anahtarlarından biri ahşap malzeme ve mobilyalarda saklı diyebiliriz

kuresel-ısınma

Ağaçların Küresel Isınmaya Duyarlılığı Azaldı

Ağaçların küresel ısınmaya karşı duyarlılığı azaldı. 30 yıl öncesine kadar 13 gün erken filizleniyorlar. Ormanların karbon emilimi giderek yavaşlıyor.

Uluslararası bir grup araştırmacının Nature dergisinde yayınlanan çalışmasına göre, fosil yakıtların kullanımı sonucu atmosfere salınan karbondioksiti emen ağaçlar, iklim değişikliğine daha fazla uyum göstermiyor. Bu da, sera etkisi yaparak küresel ısınmaya yol açan karbondioksitin ormanlarda absorbe edildiği sürenin uzamayacağı anlamına geliyor.

Danimarka’dan Bosna’ya uzanan bir alandaki 1,245 ormanlık arazide kayın, huş ve at kestanesi gibi sık rastlanan 7 ağaç türünü inceleyen araştırmacılar, 30 yıl öncesine göre ağaçların ortalama 13 gün daha erken filizlendiğini tespit etti.

Dona karşı savunma

Ancak bu değişimin hızla yavaşlayan bir ivme izlediği anlaşıldı. Pekin Üniversitesi’nden Yongşuo Fu, “Ağaçların sıcaklığa karşı duyarlılığı azaldığı için ormanların karbon emilimi giderek yavaşlıyor” dedi.

Kışların giderek ısındığına dikkat çeken araştırmacılar, filizlenmeden önce soğuk havaların geçmesini bekleyen ağaçların don riskine karşı kendilerini korumak için daha erken filizlenmediğini söylüyor.

agac-ev

Ahşap Evlerin Yararları

 • Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini?
 • Ahşabın insanla birlikte soluk aldığını, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkileri olduğunu?
 • Japon deprem uzmanlarının, tüm dünyada depreme karşı en dayanıklı yapının Osmanlı ahşap karkas sistemi olduğunu açıkladıklarını?
 • 1894 istanbul depreminde, kalitesiz ahşap yapıların bile yıkılmadığını yanlarındaki güzel, yeni ve demirle bağlanmış kagir yapıların tümüyle yıkıldığını?
 • ABD’deki konutların yaklaşık yüzde 90’ının ahşap olduğunu?
 • Şiddetli bir deprem sonrasında hasar gören betonarme bir yapının yıkılmak zorunda olduğunu, hasar gören ahşap bir yapının ise kısa sürede onarılıp, tekrar içinde yaşanılabileceğini?
 • Betonarme-karkas dışında kalan tüm yapım sistemlerinde, zaman içinde hasar gören taşıyıcı elemanların, yapı tümüyle yıkılmadan onarilabildiğini, hatta değistirilebildiğini?
 • Ahşap yapıların cok hafif olduğunu, kolay kolay çökmediğini, çökse bile içinde bulunanları öldürmediğini?
 • Bir depremde, başlıca ölüm nedeninin yalnızca betonun ağırlığı olduğunu?
 • Betonarmenin, ahşaba gore 5 misli, çeliğin 13 misli ağır olduğunu?
 • Marmara ve Bolu depremlerinde ahşap yapılarda yaşayanlardan hiç kimsenin yaşamını yitirmediğini?
 • Tarihten günümüze ulaşan en güzel sarayların, tapınakların ve diğer görkemli yapıların hiçbirinde beton kullanılmadığını ve binlerce yıldır ayakta kaldıklarını?
 • 1225’te Ren Nehri’ne yapılan ahşap Basel Köprüsü’nün 1903 yılına dek 774 yıl hizmet verdiğini
 • 13’üncü ve 14’üncü yüzyıllarda yapılan, ahşap kolon ve çatıları olan Kastamonu, Mahmutbey, Beyşehir,
 • Eşrefoğlu ve Afyon Ulu camilerinin, özel bir bakım yapılmaksızın 600-700 yıldır ayakta olduğunu?
 • Dünyanın en büyük tarihi üç ahşap yapısından bir tanesinin, 100 metre boyu ve sekiz katlı bir binaya eşdeğer yüksekliğiyle tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada’daki Rum Yetimhanesi olduğunu?
 • 1790’da, ahşap kullanılarak ve hiçbir taşıyıcı eleman olmaksızın 108 metre “açıklığa” ulaşıldığını, bugün bu açıklığın 250 metreye ulaştığını?
 • Yangına dayanıklı olduğu için, dünyanın önde gelen mimarlarının ahşabı çeliğe yeğlediklerini?
 • Bir yangın sırasında, gerekli kesitin biraz daha büyüğü kullanıldığında, dıştaki kömürleşen tabakanın iç ahşabın yanmasını geciktirdiğini?
 • Bir yangın sırasında, çelik bir çatının 600 dereceden sonra çökme riskinin belirdiğini ve 15 dakika içinde çökebileceğini buna karşılık ahşap bir çatının ortalama 1 saat ayakta kalabildiğini ve bu yüzden insanların canlarını kurtarma zamanlarının olduğunu?
 • Ahşabı, yapı sektöründe kullanan ülkelerde ormanların küçülmediğini, tersine bilimsel bir yaklaşım ve koruma anlayışı ile büyümekte olduğunu?
 • ABD’lilerin, yaşadığı topraklar üzerinde yalnızca 200 yıldır ev yaptıklarını, Anadolu’da ise 10 bin yıldır geleneksel yöntemlerle ev yapıldığını?
 • ABD’lilerin, depreme karşı yaşam güvenceleri için, Anadolu insanının binlerce yıldır tanıdığı, uyguladığı ve 1940’lara dek de sürekli geliştirdiği ahşap-karkas yapı sistemini yaygın biçimde kullandıklarını?
 • Bugün gerekli önlemler alınır, ahşaba dönülürse ve doğa da bize 20 yıl “avans” verirse, Türkiye’nin tüm deprem riskinden 20 yıl içerisinde tümüyle kurtulacağını?
mdf

Sıkıştırılmış Ağaçtan Üretilmiş Eşyalardan Kurtulun

Melamin içeren ya da MDF adı verilen, sıkıştırılmış ağaç talaşından elde edilmiş mobilyaları kullanmayın. Ağaç talaşlarının preslenmesi ve yapışması için birçok kimyasal kullanılıyor, özellikle bunların arasında bulunan formaldehit isimli kimyasal astım ve başka ciğer hastalıklarına yol açıyor. Bunların yerine katı ve gerçek ahşaptan imal edilmiş ürünleri tercih edin. İkinci el eşya satan dükkanlarda eski ama daha kaliteli ürünler bulmak mümkün.

yapay-mobilya

Yapay Mobilyalarınızdan Kurtulun

Örneğin, yatak odanızda yapay deriden imal edilmiş herhangi bir sandalye varsa bunu atın. Böyle ürünlerin hem yatak odanızda hem de evinizin herhangi bir yerinde olması oldukça tehlikeli. Yapay deri ürünlerde PVC adı verilen madde kullanılıyor.

PVC genel olarak plastikler arasında en tehlikelilerinden biri olarak biliniyor. Aynı şekilde suya dayanıklı yastık ve diğer mobilyalar da oldukça tehlikeli. Suya dayanıklı ürünler zehirli bir maddeyle spreyleniyor. Bu tür ürünleri ve mobilyaları da organik olanlarla değiştirin.